Choď na obsah Choď na menu
 


Komprimácia a dekomprimácia

Komprimácia

Ukladanie záložných kópií a archívov je náročné na kapacitu médií. Preto sa používa komprimácia (nazýva sa tiež kompresia, balenie, packovanie, zipovanie...) Princípom komprimácie je prekódovanie súboru tak, aby sa zmenšil objem uchovávaných dát bez straty informácie.

Veľmi zjednodušene: Namiesto informácie „5,5,5,5,5,5,2,2,2“ zapíše „6x5, 3x2“
 
V skutočnosti ide o veľmi zložité matematické algoritmy, ktoré v súbore vyhľadávajú možnosti najefektívnejšieho zakódovania dát. Dáta v komprimovanom súbore zaberajú menej pamäťovej kapacity, je ľahšie ich uskladniť a prenášať, ale nie sú prístupné na spracovanie.


Komprimácia sa veľmi často používa aj na účely prenosu veľkých súborov pomocou média s menšou dátovou kapacitou. V takom prípade je však potrebné zabezpečiť, aby aj na cieľovom počítači bol nainštalovaný kompatibilný komprimačný program.

 

Obrázok

Komprimácia jedného alebo viacerých súborov v prostredí programu WinRar - www.youtube.com/watch

Dekomprimácia

Aby bolo možné komprimované dáta normálne používať, je nutné ich opäť dekomprimovať (rozbaliť).

Dekomprimácia je opačný proces ako komprimácia. V tomto prípade sa namiesto znakov tabuľky musia vložiť slová, ktoré zastupujú. Napr. namiesto značky # sa v komprimovanom texte vloží slovo archivácia. K najznámejším komprimačným programom patria: ZIP, ARJ, ARC a RAR, PowerArchiver, 7-Zip, Windows Commander.

Obrázok

Extrakcia ZIP archívu v prostredí WinRar - www.youtube.com/watch